Глосарій

«Jumbo» - напівпричіп підвищеної місткості. Досягається за рахунок "Г"-подібної підлоги й зменшеного діаметра коліс напівпричепа. Вантажопідйомність: до 20тонн. Корисний обсяг: 96-110 м. куб. Місткість: 33 європаллета.

Автовоз - призначений для перевезення легкових автомобілів. Вантажопідйомність: 20-25 тон. Місткість прямо залежить від довжини причепа в середньому 8-10 автомобілів.

Автозчеплення - автомобіль плюс причіп. Перевага: швидке навантаження/розвантаження й великий корисний обсяг. Недолік: не придатний для перевезення довгомірних виробів. Вантажопідйомність: 16-25 тон. Корисний обсяг: 60-120 м.куб. Місткість: 22-33 європалета.

Автоцистерна - призначена для перевезення рідин. Вантажопідйомність: 12-22 тон. Об'єм: 8-40 м. куб.

Вантажний контейнер – одиниця транспортного обладнання багаторазового використання, призначена для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручна для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження

Вантажовідправник – будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення.

Вантажоодержувач – будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.

Договір про перевезення вантажів – двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов’язки та відповідальність сторін щодо їх дотримання.

Дорожній лист – документ установленого законодавством зразка, який визначає та веде облік роботи автомобільного транспортного засобу.

Експедитор з перевезення вантажів – працівник, який забезпечує виконання відповідних операцій транспортно-експедиторського обслуговування під час перевезення вантажів.

Замовлення на перевезення вантажів – документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни.

Замовник – вантажовідправник або вантажоодержувач, який відповідно уклав договір з перевізником про перевезення вантажів.

Здача вантажу – подання вантажоодержувачу перевізником вантажу, згідно з товарно-транспортним документом, з наступним розвантаженням і оформленням відповідних документів.

Зерновоз - застосовується для перевезення зернових культур. Вантажопідйомність:12-22тонн.

Контейнеровоз - придатний для перевезення контейнерів різних видів. Вантажопідйомність: 20-30 тонн.

Маркування – потрібні написи, зображення та умовні позначки, вміщені на упакуванні, або самому товарі, який відвантажується для належного перевезення та здачі вантажу одержувачу.

Міські перевезення – перевезення різнорідних за структурою вантажів у межах міста.

Міжміські перевезення – перевезення вантажів, що здійснюються за межі міста (населеного пункту).

Обсяг перевезень – кількість вантажу, перевезеного або заявленого вантажовідправником і прийнятого перевізником для доставляння одержувачу (в тоннах).

Пакетування – формування та скріплення вантажів в укрупнену вантажну одиницю, яке забезпечує при доставлянні у встановлених умовах їхню цілість, збереження та дозволяє механізувати вантажно-розвантажувальні та складські роботи.

Перевізник – особа, яка надає послуги з перевезення вантажу автомобільним транспортом загального користування.

Подорожній лист – первинний документ про облік вантажних автомобільних перевезень, що всебічно характеризує роботу автомобіля і водія з моменту їх виїзду з автотранспортного підприємства і до повернення на підприємство.

Приймання вантажу – подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику, з наступним навантаженням на транспортний засіб та оформленням документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення.

Причіп – транспортний засіб, призначений для руху в з’єднанні з автомобільним транспортним засобом.

Самоскид - застосовується для перевезення піску й інших сипучих вантажів. Вантажопідйомність:12-22тонн.

Сідельний тягач – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням, призначений для буксирування напівпричепа.

Спеціалізований автомобіль – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів певних категорій.

Спеціальний автомобіль – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для виконання спеціальних робочих функцій.

Тара – основний елемент упаковування, що являє собою виріб для розміщення продукції.

Товарно-транспортна документація – комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.

Товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Транспортна послуга – перевезення вантажів та комплекс допоміжних операцій, що пов’язані з доставлянням вантажів автомобільним транспортом.

Тент, напівпричіп - призначений для перевезення більшості видів вантажів. Є різні види завантаження: верхнє, бокове, заднє. Вантажопідйомність: 20-25т он. Місткість: 22-33 європалета . Корисний обсяг: від 60-96 м. куб.

Рефрижератор, напівпричіп – це напівпричіп з холодильною установкою. Призначений для перевезення вантажів, що швидко псуються. У вантажному відсіку він зберігає температуру від +25'С до - 25'С. Вантажопідйомність: 12-22 тон. Корисний обсяг: 60-92 м. куб. Місткість: 24-33 європалета.